Revolutionen av fondrobotar:  En granskning av teknikens potential och begränsningar

Fondrobot är programvara som används för att automatiskt investera pengar i finansiella instrument såsom aktier, obligationer och indexfonder. De använder algoritmer för att analysera marknadsdata och identifiera investeringsmöjligheter, och kan också använda teknisk analys och maskinell inlärning för att fatta investeringsbeslut. Fondrobot kan användas av investerare som vill få en professionell och systematisk investeringsstrategi utan att behöva anlita en mänsklig finansiell rådgivare.

Innehållsförteckning

De 5 bästa fondrobotarna i Sverige: en jämförelse 2023

Det finns många bra fondrobotar att välja mellan i Sverige, och det kan vara svårt att avgöra vilken som passar bäst för ens egna behov. Här är min lista över de bästa fondrobotarna i Sverige, baserat på olika faktorer som avgifter, tillgängliga investeringsstrategier, användarvänlighet och möjlighet att anpassa sin portfölj. Läs mer nedan för att fatta ett välgrundat beslut i vilken fondrobot du ska välja.

Överskådlig information att tänka på vid val av fondrobot

FondrobotAvgift till fondrobotenAvgift till fondbolagetTotal avgift
Lysa0,15-0,24%0,30-0,41%
Fundler0,09-0,49%0,16-0,44%0,25-0,93%
Avanza auto0,15-0,49%0,09-0,64%0,24-1,13%
Nordnet0,20%0,20%
Opti0,50%0,82-0,88%
BetterWealth0,50%0,40-0,48%0,90-0,98%
Fondrobot - Lysa

Lysa Fondrobot

Lysa är en annan bra fondrobot för svenska investerare, med en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. Deras avgifter är lite lägre än de flesta andra fondrobotar, med en avgift till fondroboten på 0,15-0,24%. Lysa har också en användarvänlig app och erbjuder olika verktyg och resurser för att hjälpa investerare att fatta välgrundade investeringsbeslut.

Till Lysa

Fundler Fondrobot

Fundler är en annan populär fondrobot i Sverige, med en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. De har lite högre avgifter än de andra fondrobotarna på min lista, med en avgift till fondroboten på 0,15-0,49% och en avgift till fondbolaget på 0,09-0,64%. Dock har Fundler en mängd olika verktyg och resurser för att hjälpa investerare att fatta välgrundade investeringsbeslut, såsom en finansiell rådgivningstjänst och en mängd olika utbildningsmaterial. Deras app är också användarvänlig och ger investerare möjlighet att enkelt hålla koll på sin portfölj och göra justeringar.

Till Fundler

Avanza Auto

Fundler är en annan populär fondrobot i Sverige, med en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. De har lite högre avgifter än de andra fondrobotarna på min lista, med en avgift till fondroboten på 0,15-0,49% och en avgift till fondbolaget på 0,09-0,64%. Dock har Fundler en mängd olika verktyg och resurser för att hjälpa investerare att fatta välgrundade investeringsbeslut, såsom en finansiell rådgivningstjänst och en mängd olika utbildningsmaterial. Deras app är också användarvänlig och ger investerare möjlighet att enkelt hålla koll på sin portfölj och göra justeringar.

Till Fundler
Fondrobot - Nordnet

Nordnet Robosave Fondrobot

Nordnet Robosave är en annan av de mest kända fondrobotarna i Sverige och erbjuder en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. Deras avgifter är lite högre än BetterWealths, med en avgift till fondroboten på 0,50% och en avgift till fondbolaget på 0,40-0,48%. Dock har de en mängd olika verktyg och resurser för att hjälpa investerare att fatta välgrundade investeringsbeslut, såsom en finansiell rådgivningstjänst och en mängd olika utbildningsmaterial.

Till Nordnet Robosave

Opti Fondrobot

Opti är en annan bra fondrobot för svenska investerare, med en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. Deras avgifter är lite lägre än Nordnet Robosaves, med en avgift till fondroboten på 0,50%. De har också en användarvänlig app och en mängd olika resurser för att hjälpa investerare att fatta välgrundade investeringsbeslut.

Till Opti
Fondrobot - BW

BetterWealth Fondrobot

BetterWealth är en av de mest populära fondrobotarna i Sverige och erbjuder en mängd olika investeringsstrategier att välja mellan. Dessutom har de låga avgifter, med en avgift till fondroboten på 0,09-0,49% och en avgift till fondbolaget på 0,16-0,44%. Det gör att man kan börja investera med så lite som 100 kronor. BetterWealth har också en användarvänlig app som gör det enkelt att hålla koll på sin portfölj och göra justeringar.

Till BetterWealth

Fondrobotarnas historia

Fondrobotar har blivit allt mer populära på senare år av flera olika skäl. Dels har tekniken för automatiserad investering blivit mer avancerad och tillförlitlig, vilket har ökat förtroendet för fondrobotar. Dessutom har många investerare sett fondrobotar som ett alternativ till traditionella finansiella rådgivare, som kan vara dyra och som inte alltid lever upp till förväntningarna. Fondrobotar kan också erbjuda en mer systematisk och disciplinerad investeringsapproach, vilket kan vara särskilt attraktivt för vissa investerare. Dessutom har den ökade tillgängligheten till fondrobotar via internet gjort dem mer lättillgängliga för allmänheten.

Fondrobotar: En resa genom tiden

Fondrobotar har funnits i någon form sedan 1950-talet, men det var först på 1990-talet som tekniken började bli mer avancerad och tillgänglig för allmänheten. En av de tidigaste fondrobotarna var den amerikanska tjänsten “Prodigio”, som lanserades 1997 och som använde algoritmer för att analysera aktiekurser och fatta investeringsbeslut. På 2000-talet blev fondrobotar allt vanligare, och idag finns det många olika tjänster och plattformar som erbjuder automatiserade investeringar för alla slags investerare.

Milstolpar & innovationer

  • 1997: Lanseringen av tjänsten “Prodigio”, en av de första fondrobotarna på marknaden.
  • 2002: Starten av Betterment, en av de första online-plattformarna för automatiserade investeringar.
  • 2008: Införandet av robo-rådgivare i Storbritannien, vilket möjliggjorde för företag att erbjuda automatiserade investeringar på en massmarknad.
  • 2012: Lanseringen av Wealthfront, en av de första digitala rådgivningsföretagen i USA.
  • 2015: Införandet av EU’s Mifid II-regler, som stärkte investerarnas rättigheter och ökade transparensen inom området automatiserade investeringar.
  • 2018: Lanseringen av OpenAI’s GPT-3, en av de mest avancerade algoritmerna för maskininlärning någonsin, som har använts för att utveckla fondrobotar och andra finansiella teknologier.

Nuvarande trender och utmaningar

Fondrobotar har blivit allt mer populära och accepterade inom finansvärlden på senare år, och det finns idag många olika tjänster och plattformar som erbjuder automatiserade investeringar. Enligt en rapport från Cerulli Associates uppgick den globala marknaden för robot-rådgivare till mer än 2 biljoner dollar år 2020, och det förväntas att den fortsätter att växa i takt med att tekniken blir allt mer avancerad och tillgänglig. Fondrobotar har också börjat erbjudas av traditionella finansiella institutioner som en del av deras produktutbud, vilket visar på att tekniken har blivit mer accepterad och respekterad. Samtidigt finns det fortfarande många utmaningar och orosmoment kring användningen av fondrobotar, såsom frågor kring datakvalitet, bias i algoritmerna och bristen på mänsklig övervakning.

Hur fondrobotar fungerar

Investeringsprocessen för fondrobotar varierar beroende på den specifika tjänsten eller plattformen, men här är en allmän förklaring av hur fondrobotar fungerar:

  1. Registrera dig på en fondrobot plattform. Du kan behöva fylla i en form med personlig och finansiell information, och du kommer oftast behöva göra en första investering.

  2. Välj en investeringsstrategi. Många fondrobotar erbjuder olika investeringsportföljer baserade på olika risknivåer och finansiella mål. Du kan välja en portfölj som passar dina behov och preferenser.

  3. Övervaka och justera din portfölj. Fondrobotar analyserar marknaden och fattar investeringsbeslut automatiskt, men du kan oftast också välja att manuellt övervaka och justera din portfölj. Du kan till exempel lägga till eller ta bort finansiella instrument, eller ändra din investeringsstrategi.

  4. Ta ut vinster eller förluster. Du kan oftast ta ut vinster eller förluster genom att sätta in eller ta ut pengar från din fondrobot-konto, eller genom att sälja finansiella instrument från din portfölj.

Det är viktigt att notera att investeringar innebär risker, och att du kan förlora pengar. Det är därför viktigt att du förstår de olika riskerna och begränsningarna som finns innan du investerar genom en fondrobot.

Algoritmer för analys och simulering

Fondrobotar använder sig av olika typer av algoritmer för att analysera marknadsdata och fatta investeringsbeslut. Här är några exempel på algoritmer som fondrobotar kan använda:

  • Regressionsalgoritmer: Dessa använder matematiska modeller för att förutsäga hur en given variabel (t.ex. aktiekurser) kommer att förändras som en funktion av andra faktorer (t.ex. ekonomiska data). Regressionsalgoritmer används ofta för att fatta investeringsbeslut baserat på historiska data.

  • Neuronetalgoritmer: Dessa är en typ av maschinell inlärningsalgoritm som försöker efterlikna hjärnans funktioner. Neuronetalgoritmer används ofta för att fatta investeringsbeslut baserat på mönster i marknadsdata.

  • Teknisk analys-algoritmer: Dessa använder olika tekniska indikatorer (t.ex. glidande medelvärde, relativ styrka) för att få en bättre förståelse av marknadstrender och fatta investeringsbeslut.

  • Monte Carlo-algoritmer: Dessa använder simuleringar för att beräkna sannolikheten för olika investeringsscenarier. Monte Carlo-algoritmer används ofta för att analysera risker och möjligheter i investeringsportföljer.

Det är viktigt att notera att ingen algoritm är perfekt, och att det alltid finns en viss risk för felaktiga investeringsbeslut. Fondrobotar kan också påverkas av bias i data eller algoritmer, så det är viktigt att granska och övervaka dem noga.

 

Fondrobot vs traditionella investeringsmetoder

Fondrobotar har många likheter med traditionella investeringsmetoder, men det finns också viktiga skillnader som kan påverka vilken metod som passar bäst för en viss investerare. Här är några exempel på jämförelser mellan fondrobotar och traditionella investeringsmetoder:

  • Kostnader: Många fondrobotar erbjuder låga eller inga kontoförvaltningsavgifter, medan traditionella finansiella rådgivare ofta tar ut höga avgifter för att hantera en investeringsportfölj. Detta kan göra fondrobotar attraktiva för investerare med låga belopp, men det är viktigt att notera att det finns andra kostnader att tänka på, såsom handelskostnader och eventuella avgifter för att använda plattformen.

  • Diversifiering: Fondrobotar erbjuder oftast en bred diversifiering av finansiella instrument, inklusive aktier, obligationer, fonder och mer. Traditionella finansiella rådgivare kan också erbjuda en diversifierad portfölj, men det kan kosta mer att upprätthålla en sådan portfölj.

  • Personalisering: Många fondrobotar använder algoritmer för att anpassa investeringsportföljen efter den enskilda investerarens preferenser och mål. Traditionella finansiella rådgivare kan också erbjuda personlig rådgivning, men det kan kosta mer och ta längre tid att få en anpassad strategi.

  • Rådgivning: Fondrobotar erbjuder oftast ingen eller mycket begränsad rådgivning, medan traditionella finansiella rådgivare kan ge mer omfattande rådgivning om finansiella spörsmål och strategier.

  • Mänsklig övervakning: Fondrobotar fattar investeringsbeslut automatiskt, medan traditionella finansiella rådgivare ofta har mänsklig övervakning av investeringsportföljer. Det kan vara fördelaktigt för vissa investerare att ha en mänsklig rådgivare som kan ge förklaringar och rekommendationer, men det kan också innebära mer kostnader och mindre flexibilitet.


    Det är viktigt att notera att det inte finns en “one size fits all”-lösning för investeringar, och att det är viktigt att väga för- och nackdelar för både fondrobotar och traditionella investeringsmetoder för att avgöra vilken metod som passar bäst för den enskilda individen. 

Fördelar med att använda fondrobot

Många investerare tror att fondrobotar kan vara mer effektiva och precisa än traditionella investeringsmetoder, eftersom de använder sig av algoritmer och automatisering för att analysera marknadsdata och fatta investeringsbeslut. Det finns en del evidens för att stödja dessa påståenden. Till exempel har viss forskning visat att algoritmer ofta kan reagera snabbare på marknadsförändringar än mänskliga investerare, och att de kan vara mindre påverkbara av känslomässiga faktorer. Detta kan leda till att fondrobotar kan generera avkastning på investeringar på lång sikt.

Samtidigt är det viktigt att notera att ingen investeringsmetod är perfekt, och att det alltid finns en viss risk för förluster. Fondrobotar kan också påverkas av bias i data eller algoritmer, så det är viktigt att granska och övervaka dem noga. Dessutom kan traditionella investeringsmetoder ha fördelar i vissa situationer, till exempel när det gäller mer komplexa investeringar eller när en investerare behöver personlig rådgivning.

Stor mängd data

En av de stora fördelarna med fondrobotar är att de kan analysera stora mängder data snabbt och effektivt. Eftersom fondrobotar använder sig av algoritmer för att fatta investeringsbeslut, kan de analysera mycket mer data än vad mänskliga investerare kan göra på egen hand. Detta kan ge fondrobotar en fördel när det gäller att upptäcka mönster och trender i marknadsdata, och kan leda till att de fattar mer informerade investeringsbeslut.

Det är viktigt att notera att det inte enbart handlar om att analysera så mycket data som möjligt. Det är också viktigt att välja relevant och kvalitativ data att analysera, och att använda rätt algoritmer och metoder för att analysera data på ett meningsfullt sätt. Fondrobotar som inte gör detta riskerar att fatta felaktiga investeringsbeslut, och kan leda till förluster för investerare.

Minskade kostnader för investerare

Många fondrobotar erbjuder låga eller inga kontoförvaltningsavgifter, vilket kan göra dem attraktiva för investerare som vill minimera sina kostnader. Jämfört med traditionella finansiella rådgivare, som ofta tar ut höga avgifter för att hantera en investeringsportfölj, kan fondrobotar vara en kostnadseffektivare lösning för investerare.

Det är viktigt att notera att det finns andra kostnader att tänka på när det gäller fondrobotar. Till exempel kan det finnas avgifter för att använda plattformen, och det kan också finnas handelskostnader när fondroboten köper och säljer finansiella instrument. Dessa kostnader kan påverka den totala avkastningen på investeringar, så det är viktigt att ta hänsyn till dem vid valet av investeringsmetod.

Utmaningar och begränsningar för fondrobot

Fondrobotar är beroende av att ha tillgång till högkvalitativ data för att kunna fatta informerade investeringsbeslut. Om data är inkorrekt eller felaktigt kan det leda till att fondroboten fattar felaktiga investeringsbeslut, vilket kan leda till förluster för investeraren. Därför är det viktigt att fondrobotar använder sig av pålitlig och relevant data från källor som är välreglerade och tillförlitliga.

Det är också viktigt att fondrobotar är transparenta om vilken data de använder, och att de har processer på plats för att säkerställa att data är korrekt och uppdaterad. Det finns också risken för att fondrobotar kan bli påverkade av bias i data, så det är viktigt att granska och övervaka dem noga för att säkerställa att de inte fattar felaktiga investeringsbeslut på grund av bias.

 

Orosmoment kring bias i algoritmer

Det finns en del oro kring bias i algoritmer som används av fondrobotar, eftersom det kan leda till att de fattar felaktiga investeringsbeslut som kan skada investerarens avkastning. Bias kan inträffa på olika sätt, till exempel genom att algoritmen är tränad på inkorrekt eller felaktig data, eller genom att den har olika förväntningar på olika grupper av investerare.

För att minimera risken för bias i algoritmer är det viktigt att fondrobotar använder sig av högkvalitativ data från pålitliga källor, och att de har processer på plats för att säkerställa att data är korrekt och uppdaterad. Det är också viktigt att fondrobotar är transparenta om vilken data de använder och hur algoritmerna fungerar, så att investerare kan granska och övervaka dem noga. Genom att vidta dessa åtgärder kan fondrobotar minimera risken för bias och förbättra precisionen i investeringsbeslut.

 

Brist på mänsklig övervakning och omdöme

Det finns en del oro kring bias i algoritmer som används av fondrobotar, eftersom det kan leda till att de fattar felaktiga investeringsbeslut som kan skada investerarens avkastning. Bias kan inträffa på olika sätt, till exempel genom att algoritmen är tränad på inkorrekt eller felaktig data, eller genom att den har olika förväntningar på olika grupper av investerare.

För att minimera risken för bias i algoritmer är det viktigt att fondrobotar använder sig av högkvalitativ data från pålitliga källor, och att de har processer på plats för att säkerställa att data är korrekt och uppdaterad. Det är också viktigt att fondrobotar är transparenta om vilken data de använder och hur algoritmerna fungerar, så att investerare kan granska och övervaka dem noga. Genom att vidta dessa åtgärder kan fondrobotar minimera risken för bias och förbättra precisionen i investeringsbeslut.

 

Potential att ersätta mänsklig arbetskraft

Ett orosmoment som har nämnts i samband med fondrobotar är att de fattar investeringsbeslut automatiskt utan mänsklig övervakning eller omdöme. Det kan vara fördelaktigt för vissa investerare, eftersom det kan minska risken för känslomässigt påverkade investeringsbeslut och ge en mer objektiv investeringsstrategi. Samtidigt kan det vara en nackdel för vissa investerare, eftersom det kan innebära att det inte finns någon mänsklig rådgivare att ge förklaringar eller rekommendationer.

Det är viktigt att notera att det inte finns en “one size fits all”-lösning när det gäller investeringar, och att det är viktigt att väga för- och nackdelar för både fondrobotar och traditionella investeringsmetoder för att avgöra vilken metod som passar bäst för den enskilda investeraren. Fondrobotar kan vara en bra lösning för investerare som vill ha en diversifierad och kostnadseffektiv portfölj, men som inte behöver personlig rådgivning eller mänsklig övervakning. Traditionella investeringsmetoder kan vara bättre för investerare som vill ha mer personlig rådgivning eller mänsklig övervakning, men det kan också kosta mer och vara mindre flexibelt. Det är viktigt att väga dessa faktorer mot varandra och välja den investeringsmetod som bäst passar den enskilda investerarens behov och preferenser.

En annan aspekt att tänka på är att fondrobotar kan vara beroende av korrekt och relevant data för att fatta informerade investeringsbeslut. Om data är inkorrekt eller felaktig kan det leda till att fondroboten fattar felaktiga investeringsbeslut, vilket kan skada investerarens avkastning. Därför är det viktigt att fondrobotar använder sig av pålitlig och relevant data från källor som är välreglerade och tillförlitliga, och att de har processer på plats för att säkerställa att data är korrekt och uppdaterad.

Sammantaget är det viktigt att väga för- och nackdelar för både fondrobotar och traditionella investeringsmetoder, och att välja den metod som bäst passar den enskilda investerarens behov och preferenser. Fondrobotar kan vara en bra lösning för investerare som vill ha en diversifierad och kostnadseffektiv portfölj, men det är viktigt att övervaka dem noga och se till att de använder sig av korrekt och relevant data.

 

Etiska och juridiska överväganden

En av de stora fördelarna med fondrobotar är att de kan analysera stora mängder data snabbt och effektivt, och fatta investeringsbeslut automatiskt. Detta kan innebära att de har potential att ersätta mänsklig arbetskraft inom vissa områden av investeringsbranschen. Till exempel kan fondrobotar användas för att analysera marknadsdata och fatta investeringsbeslut, vilket kan leda till att finansiella rådgivare behöver specialisera sig på andra områden eller fokusera mer på att ge personlig rådgivning.

Samtidigt är det viktigt att notera att fondrobotar inte kan ersätta mänsklig expertis helt och hållet. Även om de kan analysera stora mängder data snabbt och effektivt, så finns det fortfarande många områden inom investeringsbranschen där mänsklig expertis och omdöme är avgörande. Till exempel kan det vara svårt för fondrobotar att hantera mer komplexa investeringar eller att ge personlig rådgivning och omdöme. Därför tror många experter att fondrobotar och mänsklig expertis kommer att samarbeta och komplettera varandra i framtiden, snarare än att ersätta varandra helt och hållet.

 

 

 

Transparens och ansvarsfullhet i beslutsfattandet

Ett viktigt område att beakta när det gäller fondrobotar är transparens och ansvarsfullhet i beslutsfattandet. Eftersom fondrobotar fattar investeringsbeslut automatiskt utan mänsklig övervakning eller omdöme, är det viktigt att se till att de är transparenta om hur de fattar sina beslut och att de följer etiska riktlinjer.

Det finns olika sätt att öka transparens och ansvarsfullhet hos fondrobotar. Till exempel kan det vara viktigt att en fondrobot är transparenta om vilken data de använder och hur algoritmerna fungerar, så att investerare och andra intressenter kan granska och övervaka dem noga. Det kan också vara viktigt att fondrobotar har processer på plats för att hantera och förebygga bias i algoritmer och data, och att de följer etiska riktlinjer såsom att inte diskriminera på grund av kön, ras eller etnicitet.

Genom att öka transparens och ansvarsfullhet hos fondrobotar kan man öka förtroendet för tekniken och bidra till att den används på ett ansvarsfullt sätt. Det är viktigt att alla aktörer inom investeringsbranschen, inklusive fondrobotar, tar

ett ansvar för att säkerställa att tekniken används på ett ansvarsfullt sätt och att den inte leder till oönskade konsekvenser.

Ett sätt att öka ansvarsfullheten hos en fondrobot kan vara att sätta upp riktlinjer för deras användning, så att investerare och andra intressenter kan vara säkra på att tekniken används på ett ansvarsfullt sätt. Dessa riktlinjer kan täcka områden såsom transparens och öppenhet, datakvalitet och hantering av bias, samt ansvar för eventuella fel eller problem som uppstår.

Det kan också vara viktigt att fondrobotar har processer på plats för att hantera och förebygga problem när de uppstår. Till exempel kan det finnas rutiner för att rapportera och hantera problem med algoritmer eller data, samt för att informera investerare om eventuella problem eller risker som kan påverka deras investeringar. Genom att ha dessa processer på plats kan fondrobotar öka förtroendet för tekniken och bidra till att den används på ett ansvarsfullt sätt.

 

Reglering av fondrobot

Fondrobot är programvaror som används för att automatiskt hantera investeringar i finansiella produkter, såsom aktier, obligationer och fonder. Många länder har lagar och regler som rör användningen av fondrobotar och andra automatiserade investeringsverktyg. Syftet med dessa lagar och regler är att säkerställa att investeringar görs på ett ansvarsfullt och etiskt sätt och att skydda investerare mot risker och bedrägerier.

I Sverige regleras fondrobotar av Finansinspektionen, den statliga myndighet som övervakar finansmarknaden. Finansinspektionen har utarbetat riktlinjer för hur fondrobotar ska användas och vad som krävs för att få tillstånd att bedriva verksamhet som fondrobot. Dessa riktlinjer syftar till att säkerställa att fondrobotar används på ett ansvarsfullt och transparent sätt och att investerare har tillräcklig information för att kunna fatta informerade investeringsbeslut.

Det är viktigt att notera att fondrobotar inte är en garanti för lönsamma investeringar och att det finns risker att investera i finansiella produkter. Investerare bör alltid före investeringar undersöka den finansiella produkten och företaget som den är utfärdad av och ta hänsyn till sina egna personliga mål och förmågor att bära risker.

 

 

 

Avslutningsvis

Fondrobotar är programvaror som används för att automatiskt hantera investeringar i finansiella produkter, såsom aktier, obligationer och fonder. Många länder har lagar och regler som rör användningen av fondrobotar och andra automatiserade investeringsverktyg. Syftet med dessa lagar och regler är att säkerställa att investeringar görs på ett ansvarsfullt och etiskt sätt och att skydda investerare mot risker och bedrägerier.

I Sverige regleras fondrobotar av Finansinspektionen, den statliga myndighet som övervakar finansmarknaden. Finansinspektionen har utarbetat riktlinjer för hur fondrobotar ska användas och vad som krävs för att få tillstånd att bedriva verksamhet som fondrobot. Dessa riktlinjer syftar till att säkerställa att fondrobotar används på ett ansvarsfullt och transparent sätt och att investerare har tillräcklig information för att kunna fatta informerade investeringsbeslut.

Det är viktigt att notera att fondrobotar inte är en garanti för lönsamma investeringar och att det finns risker att investera i finansiella produkter. Investerare bör alltid före investeringar undersöka den finansiella produkten och företaget som den är utfärdad av och ta hänsyn till sina egna personliga mål och förmågor att bära risker.